Jak wygląda system edukacji w Danii?

Możliwość komentowania Jak wygląda system edukacji w Danii? została wyłączona
Jak wygląda system edukacji w Danii

W Danii istnieje tradycja uczenia się przez całe życie i uczestniczenia w edukacji przez wszystkie etapy życia. W związku z tym edukacja ma wysoki priorytet, co znajduje odzwierciedlenie w jej wysokiej jakości. Ponadto oferowane są szkolenia na wszystkich poziomach. Przyjrzyjmy się dziś duńskiemu systemowi edukacji!

Dania system edukacji: kształcenie obowiązkowe

Obowiązkowa edukacja w Danii oznacza zobowiązanie rodzica dziecka / osoby odpowiedzialnej za dziecko do zapewnienia uczestnictwa dziecka w nauczaniu zapewnianym przez Folkeskole lub udziału dziecka w nauczaniu porównywalnego do tego, co jest ogólnie wymagane w Folkeskole.

Kształcenie obowiązkowe rozpoczyna się 1 sierpnia roku kalendarzowego w dniu szóstych urodzin dziecka i kończy się 31 lipca roku, w którym uczeń kończy dziewiątą klasę lub alternatywnie, gdy uczeń kończy 17 lat.

Dania system edukacji: nauczanie domowe

Kształcenie obowiązkowe (najpóźniej od 6 do 16-17 lat) oznacza obowiązek uczestnictwa w nauczaniu w Folkeskole (szkole podstawowej i gimnazjum) lub w nauczaniu porównywalnym z wymogami Folkeskole. Rodzice lub opiekunowie, którzy sami mogą uczyć lub zapewniać nauczanie porównywalne z Folkeskolen, mogą to robić.

Jeśli rodzice chcą podjąć naukę w domu, składają pisemne oświadczenie do władz lokalnych / gminy.

Władze lokalne / gminy nadzorują nauczanie dzieci uczonych w domu, a władze lokalne / gminy są uprawnione do corocznego sprawdzania dzieci. W praktyce często inspektor szkolny w szkole okręgowej powołuje nauczyciela lub prosi pracownika poradni edukacyjno-psychologicznej na przeprowadzenie testu.

Niektóre gminy udostępniają książki do nauki w domu, o ile rodzice sobie tego życzą.

W przeciwieństwie do uczniów w Folkeskolen, dzieci uczone w domu nie są zobowiązane do przystąpienia do egzaminów maturalnych Folkeskolen (na zakończenie dziewiątej klasy). Jeśli jednak dzieci chcą usiąść na tych egzaminach, mają do tego prawo.

Dania system edukacji: edukacja priorytetem państwa

Edukacja jest kluczowym priorytetem w Danii. Duński system szkolnictwa publicznego i edukacji jest finansowany z podatków, a zatem jest bezpłatny. Istnieje również wiele szkół prywatnych, w tym szkół międzynarodowych z częściową opłatą rodzicielską.

Dania system edukacji: szkoła podstawowa i gimnazjum (od 6 do 16 lat)

Szkolnictwo podstawowe i średnie I stopnia w Danii jest w większości bezpłatne. Pięć na sześcioro dzieci uczęszcza do publicznej szkoły podstawowej (folkeskole), a niektóre uczęszczają do prywatnej szkoły podstawowej.

W Danii istnieje ponad 24 międzynarodowe szkoły, do których uczęszczają przede wszystkim dzieci z zagranicznymi rodzicami, które mieszkają w Danii przez krótszy okres.

Gminy są odpowiedzialne za edukację podstawową i gimnazjalną. Kiedy już wiesz, gdzie będziesz mieszkać, skontaktuj się z gminą, aby skontaktować się z odpowiednią szkołą dla twojego dziecka.

Dania system edukacji: szkoła średnia II stopnia (od 16 do 19 lat)

W Danii kształcenie na tym etapie edukacji jest również bezpłatne i obejmuje dwa rodzaje programów: wykształcenie ogólne kwalifikujące do dostępu do szkolnictwa wyższego oraz wykształcenie zawodowe lub techniczne kwalifikujące się przede wszystkim do dostępu do rynku pracy.

Wiele programów studiów jest oferowanych w języku angielskim lub w innych językach obcych, a Dania ma 15 międzynarodowych szkół średnich II stopnia, które przede wszystkim oferują International Baccalaureate (IB).

Dania system edukacji: wyższa edukacja

Duńskie uniwersytety i instytucje szkolnictwa wyższego oferują szeroki zakres programów studiów. Ok. 40 % wszystkich studentów kończy program studiów wyższych, a ponad 50 różnych instytucji edukacyjnych oferuje programy o różnym czasie trwania i różnych poziomach.

Większość szkolnictwa wyższego jest bezpłatna dla mieszkańców Danii, studenci jeśli spełnią określone warunki mogą również otrzymać stypendia naukowe i pożyczki na pokrycie kosztów utrzymania podczas studiów.

Oceń artykuł!
[Wszystkie głosy: 0 Średnia: 0]

Martin Ziółkowski

Nazywam się Martin Ziółkowski i jestem jednym z autorów na blogu o tłumaczeniach gdzie dzielę się wiedzą na temat  tłumaczeń pisemnych oraz ustnych. Jako tłumacz z kilkuletnim doświadczeniem, staram się przede wszystkim pomóc osobom, które szukają informacji na temat pracy tłumacza, różnych rodzajów tłumaczeń oraz zasad, którymi warto kierować się przy wyborze odpowiedniego specjalisty do przekładu tekstu.