Bałtyckie Stowarzyszenie Tłumaczy – co warto wiedzieć?

Możliwość komentowania Bałtyckie Stowarzyszenie Tłumaczy – co warto wiedzieć? została wyłączona
Tłumaczenia dokumentów z weryfikacją

Stowarzyszenia tłumaczy to organizacje, które mają na celu wspierać branżę tłumaczeniową. Przynależność do stowarzyszenia tłumaczy sprawia, że podnosi się jakość wykonywanych zleceń. Wsparcie współuczestników potrafi zastąpić najlepszą literaturę, słowniki oraz bazy terminologiczne. W Polsce istnieje całkiem sporo stowarzyszeń. Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury integruje tłumaczy i dba o ich interesy, pomaga w takich sprawach jak prawa autorskie czy ochrona danych osobowych. Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich zajmuje się ogólną działalnością tłumaczy, wszystkich specjalności i technik przekładu. Jego początki sięgają 1981 roku. Bardzo ciekawym stowarzyszeniem jest Bałtyckie Stowarzyszenie Tłumaczy. Czym zajmuje się Bałtyckie Stowarzyszenie Tłumaczy? Co warto wiedzieć o Bałtyckim Stowarzyszeniu Tłumaczy? Dowiedz się więcej…

Czym jest Bałtyckie Stowarzyszenie Tłumaczy?

W przeciwieństwie do dużych stowarzyszeń ogólnopolskich, Bałtyckie Stowarzyszenie Tłumaczy skupia się na rynku lokalnym. Oczywiście, współpraca z innymi stowarzyszeniami pozwala na zasięg ogólnopolski. BST powstało 1 Kwietnia 2006 roku. Miastem, w którym zainicjowano działalność jest Gdańsk. Stowarzyszenie dba o interesy swoich członków, ma tez na celu podniesienie rangi zawodu tłumacza i doskonalenie kwalifikacji środowiska tłumaczy.

Bałtyckie Stowarzyszenie Tłumaczy współpracuje z Polskim Towarzystwem Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS oraz Stowarzyszeniem Tłumaczy Polskich. Choć BST jest stosunkowo młodą organizacją, na dzień 20.02.2021 roku może poszczycić się 136 członkami. To pokazuje, że wielu tłumaczy docenia działalność BST.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje przetłumaczenie dokumentów samochodowych?

Kto może zostać członkiem Bałtyckiego Stowarzyszenia Tłumaczy?

Odwiedzając stronę bst.org.pl można dowiedzieć się, iż w stowarzyszeniu obowiązuje Karta Członka Bałtyckiego Stowarzyszenia Tłumaczy. Co jest zawarte w karcie? Zbiór obowiązków, które musi przestrzegać każdy członek.

Do obowiązków członka BST należy:

 1. Dbałość o dobre imię Stowarzyszenia, propagowanie jego działalności, uczestnictwo w przedsięwzięciach organizowanych przez BST;
 2. Dbałość o wysoką rangę zawodu tłumacza i postępowanie zgodne z zasadami etyki zawodowej;
 3. Nieustannie podnoszenie kwalifikacji i umiejętności zawodowych, pogłębianie wiedzy, uczestnictwo w szkoleniach;
 4. Troska o to, by wykonywane tłumaczenie oddawało wiernie treść oryginału i było zgodne z zasadami sztuki przekładu;
 5. Nieprzyjmowanie zleceń, jeśli przekraczają one zakres posiadanej wiedzy lub sprawność językową, a także wówczas, gdy proponowany termin uniemożliwia rzetelne ich wykonanie;
 6. Przestrzeganie tajemnicy zawodowej;
 7. Dzielenie się swoją wiedzą oraz konsultowanie wszelkich wątpliwości z innymi;
 8. Udzielanie merytorycznej pomocy innym członkom BST, a także mniej doświadczonym kolegom;
 9. Lojalność wobec kolegów tłumaczy i zleceniodawców;
 10. Niestosowanie zaniżonych cen i nieuczciwej konkurencji;
 11. Regularne opłacanie składek.

Koniecznie sprawdź: Jak napisać CV po niemiecku?

Jak zostać członkiem BST?

Bałtyckie Stowarzyszenie chętnie przyjmuje nowych członków. Jest przyjaźnie nastawione do osób chcących przyłączyć w szeregi stowarzyszenia. Co daje przystąpienie do BST? Członkowie maja okazję do dyskusji oraz wymiany poglądów. Podnoszenie kwalifikacji to dobry sposób na rozwój tłumacza. BST pomaga uzyskać zniżki na szkolenia. Wsparcie w trudnych chwilach to kolejna wartość, która przemawia za wstąpieniem do BST. Każdy członek ma pełen dostęp do witryny bst.org.pl. A tam znajdzie informacje o nieuczciwych klientach, możliwość korzystania z formatek standardowych dokumentów przetłumaczonych na różne języki i z różnych języków oraz umieszczenia swoich danych w wyszukiwarce dla klientów.

Kandydat powinien zapoznać się ze statutem stowarzyszenia, kartą tłumacza i wypełnić deklarację. Skan deklaracji należy przesłać do BST. Warunkiem jest także opłacenie składki członkowskiej. Ile wynosi składka członkowska Bałtyckiego Stowarzyszenia Tłumaczy? Jest to kwota w wysokości 120 PLN.

Bałtyckie Stowarzyszenie Tłumaczy wydaje się bardzo dobrą organizacją. Domyślać się można, że w przyszłości jego ranga jeszcze się podniesie. To bardzo dobrze. Tłumacze potrzebują stowarzyszeń, które dbają o ich dobre imię i pomagają w podnoszeniu kwalifikacji. Stowarzyszenia są wsparciem w momentach, które wydają się trudne. Pomoc kolegów po fachu jest nieoceniona w takich sytuacjach.

Ciekawy artykuł: Tandem językowy – od czego zacząć?

Oceń artykuł!
[Wszystkie głosy: 0 Średnia: 0]

Paweł Sikora

W swojej pracy skupiam się przede wszystkim na tłumaczeniach pisemnych z języka angielskiego na polski oraz odwrotnie. Zależy mi na tym, aby moje tłumaczenia były precyzyjne, czytelne i oddawały dokładnie sens oryginalnego tekstu.