Dziś ktoś, kto pragnie nauczyć się języka obcego ma naprawdę wiele możliwości. Nauka języka może odbywać się w szkole językowej, w domu, na skypie czy na kursie. Chętni mogą skorzystać z bogatej oferty kursów krajowych i zagranicznych. Z „pomocą” przychodzi im YouTube, gdzie zupełnie za darmo dostępne są lekcje prowadzone przez profesjonalistów i pasjonatów języków. Są jeszcze aplikacje językowe, o których należy powiedzieć, że są praktyczne, pomocne i naprawdę wspierające zainteresowaną osobę w podniesieniu swoim umiejętności językowych. Zawsze można sięgnąć po książki do samodzielnej nauki, podręczniki akademickie dla studentów danego języka czy po prostu spróbować nauki z publikacjami do nauki języka dedykowanymi dla dzieci. A czy język szwedzki jest trudny? Przekonaj się!
Czy język szwedzki jest trudny?
Wśród najtrudniejszych języków świata najczęściej pojawiają się m.in.: islandzki, nawaho, baskijski, fiński, węgierski, ale i chiński, arabski czy tajski. Są jednak osoby, które nauczyły się tych języków obcych, a nawet świetnie nimi władają. O co więc chodzi z tą trudnością? Jak ocenić czy dany język rzeczywiście jest trudny, dość przystępny czy wręcz łatwy? Prawdą jest to, że każdy z nas ma zupełnie inne zdolności językowe. Wystarczy popatrzeć na osoby, które są poliglotami. Mają naturalne zdolności, które sprawiają, że są w stanie nauczyć się nie tylko szybciej, ale i większej liczby języków obcych. Tymczasem dla przeciętnej osoby opanowanie języka niemieckiego czy angielskiego na poziomie komunikatywnym jest wyzwaniem.
A czy język szwedzki jest trudny? Przede wszystkim to zależy od tego, jaki mamy język ojczysty. Innymi słowy mówiąc: dla kogoś, kto posługuje się językiem orientalnym o innym alfabecie i związanym z diametralnie inną kulturą nauka będzie innym wyzwaniem niż dla kogoś, kto zna i posługuje się językiem z rodziny języków germańskich. Z kolei na Polaka nauka szwedzkiego nie musi być wcale tak trudna. Szczególnie jeśli już wcześniej ktoś miał styczność z niemieckim czy z angielskim: wiele słów można zrozumieć na zasadzie prostej analogii. Na pewno na plus można uznać melodyjność tego języka skandynawskiego. Jest konkretny, ma tylko dwa przypadki, dwa rodzaje rzeczowników, a czasowniki nie odmieniają się przez osoby. Kiedy będziesz chciał nauczyć się szwedzkiego trudność stanowić zapewne będą takie kwestie, jak np.: wymowa, samogłoski, których nie ma w języku polskim; długie i krótkie samogłoski, forma określona i nieokreślona rzeczowników czy czasowniki z partykułą.
Polecane dla Ciebie:
- „Jak wygląda system edukacji w Danii?”
- „Ile czasów ma język angielski?”
- „Jaki jest język urzędowy w Meksyku?”
- „Czy translator zastąpi tłumacza?”
- „Jak napisać CV po niemiecku?”
Jak nauczyć się języka szwedzkiego?
Nelson Mandela powiedział: „jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca”. Kiedy więc chcesz dotrzeć do ludzi ze Szwecji, zawrzeć prawdziwą przyjaźń ze Szwedką czy Szwedem czy podjąć pracę poza granicami ojczyzny na pewno warto nauczyć się szwedzkiego. Tylko jak to zrobić? Na pewno zdążyłeś zorientować się, że w sieci dosłownie roi się od stron i blogów, na których można znaleźć „porady” dotyczące nauki języka szwedzkiego. Jest tego tyle, że nie wiesz, co może Ci przynieść rzeczywiście efekty, a co nie sprawdzi się. Oto kilka sugestii, które mamy dla Ciebie w tym temacie!
- Chcesz uczyć się języka szwedzkiego? Najpierw zrób research i zapoznaj się ze wszystkimi możliwościami nauki tego języka obcego.
- Na początku dobrze, abyś spróbował kilku metod nauki. Dlaczego Ci to doradzamy? Tylko w ten sposób przekonasz się, która droga daje Ci najlepsze efekty!
- Ucz się języka szwedzkiego pod kątem wymowy, pisania i czytania. Poświęcając odpowiednią ilość czasu na to szybciej złapiesz to coś, co określa się jako naturalność w posługiwaniu się danym językiem.
- Poznawaj nie tylko słownictwo, ale ucz się gramatyki czy jak poprawnie wymawiać słówka, aby stawiać prawidłowo akcent.
- Zapisz się na kurs szwedzkiego.
- Swoją przygodę z językiem szwedzkim możesz zacząć od wyjazdu do Szwecji. Kontakt z native speakerami jest szczególnie dobry w chwili, kiedy zdobędziesz solidne podstawy tego języka.
- Pójdź do szkoły językowej.
- Pomyśl o lekcjach języka szwedzkiego z native speakerem i lektorem tego języka.
- Zainstaluj aplikację językową i używaj jej regularnie do nauki szwedzkiego.
- Kup podręcznik do samodzielnej nauki języka szwedzkiego (svenska språket, svenska).
Dlaczego warto uczyć się szwedzkiego?
Rita Mae Brown zauważyła: „język wyzwala ukryte moce, tak jak księżyc wyzwala pływy”. Jest wiele powodów, dla których warto uczyć się szwedzkiego i każdego innego języka obcego. Być może myślisz o tym, aby spędzić czas studiów w Szwecji. Dobrym powodem jest także marzenie o zamieszkaniu czy podjęcie pracy w Skandynawii. Znajomość z kimś, kto jest native speakerem języka szwedzkiego także jest argumentem za tym, aby nauczyć się mówić po szwedzku. A może kochasz literaturę szwedzką i chcesz mieć możliwość obcowania z klasykami? Każdy powód jest dobry, o ile naprawdę szwedzki jest tym językiem, którego chcesz nie tylko uczyć się, ale i nauczyć się. Pamiętaj, że poznanie języka obcego zajmuje czas, wymaga dużo motywacji, zabiera energię. Jeśli więc już masz się czemuś poświęcać, znajdź dobry powód. Poza tym trudno wytrwać, szczególnie przejść przez początkowe trudności, bez dobrej motywacji.
Dlaczego szwedzki?
Co Cię motywuje do nauki języka? Dlaczego wybrałeś akurat ten, a nie inny język obcy? Szwedzki jest językiem dość wymagającym, ale dla Polaków do opanowania. Zanim uda Ci się przebrnąć przez pierwsze trudności może być ciężko… Ale jak to powiedział Michael Jordan: „nie trafiłem ponad 9000 rzutów w moim życiu. Przegrałem ponad 300 meczów. 26 razy zaufano mi, gdy miałem oddać rzut na miarę zwycięstwa i spudłowałem. Przegrywałem w moim życiu ciągle. Dlatego właśnie osiągnąłem sukces”.
Dlaczego chcesz nauczyć się szwedzkiego? Zastanów się, aby odnaleźć prawdziwy powód i mieć motywację, która pozwoli Ci wytrwać w najcięższych momentach nauki.
- Dlaczego nie duński i norweski, fiński czy węgierski?
- Chcesz jechać na studia do Sztokholmu? A może myślisz o przeprowadzce do Szwecji i pracy w tym kraju?
- Interesuje Cię literatura szwedzka i zamarzyłeś, aby pewnego dnia samodzielnie czytać tamtejszych klasyków?
- Chcesz pozytywnie zaskoczyć dziewczynę lub chłopaka, który pochodzi ze Szwecji?
- Interesuje Cię tylko szwedzki pod kątem podróży, którą masz zamiar odbyć w najbliższe wakacje?
- Twój partner biznesowy pochodzi ze Szwecji i postanowiłeś poznać podstawy tego języka, aby tym wyrazić swój szacunek?
- Zobaczyłeś kursy języka szwedzkiego w atrakcyjnej cenie i zastanawiasz się czy nie skusić się?
- Interesują Cię dialekty szwedzkie, ponieważ jesteś naukowcem?
- A może masz inny powód, który jest Twoją motywacją do nauki szwedzkiego?
Warto zastanowić się nad tym, co przyciąga Cię do tego języka. Im lepsza motywacja, tym większe prawdopodobieństwo, że osiągniesz lepsze wyniki. Muhammad Ali powiedział kiedyś: „nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powtarzałem sobie: nie poddawaj się, przecierp teraz i żyj resztę życia jako mistrz”. Znajdź swój powód, a na pewno będzie Ci o wiele lżej! Trzymamy kciuki za Twoje sukcesy w nauce języka szwedzkiego!

Nazywam się Idalia Kalinowska i jestem rodowitą warszawianką. Od 5 lat pracują jako copywriter, pisząc artykuły o różnorodnej tematyce. Dzięki pisaniu spełniam swoje małe marzenia, bo w dziecińskie bardzo chciałam być pisarką. Praca pozwala mi poznać świat i pogłębić wiedzę na temat znajomości języków obcych i pracy tłumaczy. Z przyjemnością podzielę się w Wami swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami. W wolnych chwilach lubię popływać, co daje mi fantastyczny zastrzyk pozytywnej energii każdego dnia.