Kopalnia wiedzy i możliwości. Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Możliwość komentowania Kopalnia wiedzy i możliwości. Dlaczego warto uczyć się języków obcych? została wyłączona
Kopalnia wiedzy i możliwości. Dlaczego warto uczyć się języków obcych

 

Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z osobami posługującymi się kilkoma musiał poczuć pewien stopień zazdrości. Ci, którzy pragną osiągnąć taki poziom umiejętności powinny dostrzegać korzyści i zalety, jakie się z tym wiążą.

Korzyści płynące z nauki języków obcych są nieocenione. Co prawda na początku tego procesu wiele osób wyrywa sobie włosy z głowy, twierdząc, że nie mają do tego smykałki, co często kończy się ogólna niechęcią i porzuceniem starań, ale kiedy uda się już przezwyciężyć ten kryzys, efekty zdecydowanie wynagrodzą wszystkie wysiłki. Osoby, które dojdą do tego, dlaczego warto uczyć się języków obcych szybko zdadzą sobie sprawę, że była to bardzo dobra decyzja.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Subiektywny ranking

O subiektywności poniższego zestawienia świadczy fakt, że tak naprawdę dla każdej pojedynczej osoby wartość biegłego władania obcym językiem może być inna. Dla jednych jest
to przepustka do lepszego życia, zaś dla drugich stanowi idealną pomoc przy realizowaniu swoich pasji
i na przykład podróżowaniu.

1. Studia, praca

Już na poziomie akademickim zaczynają pojawiać się realne możliwości na zagraniczne wyjazdy i naukę na obcej uczelni. Dla niektórych może to być powód do delikatnego stresu, ale zdecydowana większość studentów uważa, że program wymiany jest lub może być najlepszym, co ich spotkało podczas całego toku nauczania. Dzięki temu na wyciągnięcie ręki jest zaliczenie wspaniałej przygody, poznanie nowej kultury i zebranie niezbędnego doświadczenia. Dotyczy to zarówno bliskich wyjazdów, jak na przykład do Czech, jak również bardziej egzotycznych do Hiszpanii, Portugalii, a nawet do Azji.

W podobnym rozumieniu można odnieść się do kwestii służbowych. Warto uczyć się języków obcych, ponieważ otwiera to drzwi do możliwości zatrudnienia w innym kraju, gdzie wartość wynagrodzenia jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna, niż w Polsce. Biegłe posługiwanie się obcą mową znacząco usprawnia i pomaga w realizacji tego celu.

2. Bardziej intratne warunki zatrudnienia

Ci, którzy nie mają w swoich planach wyjazdów do pracy za granicę, mogą skorzystać ze swojej znajomości języków obcych w naszym kraju. Dzięki biegłemu posługiwaniu się obcym językiem możliwe jest uzyskanie zatrudnienia na bardzo dobrych warunkach, co wynika z prężnego i szybkiego wzrostu wartości, jakie dla danej osoby ma ta umiejętność w oczach pracodawców.

3. Nowe przyjaźnie, nowi znajomi

Posługując się językiem obcym w stopniu biegłym, zdecydowanie łatwiej przychodzi proces zawierania znajomości z osobami z praktycznie całego świata. W obecnych czasach możliwe jest to nie tylko przy okazji wyjazdów do innego kraju, ale również przez Internet, media społecznościowe czy nawet gry online. To z kolei pozwala na pogłębienie wiedzy na temat kultury danego państwa czy charakterystyki jego mieszkańców.

4. Poznawanie świata

Nierozerwalnie wiąże się z punktem trzecim. Dzięki biegłej znajomości języków obcych możliwe jest poznawanie kultur, tradycji, kuchni czy zwyczajów panujących w innych państwach, zarówno podczas zagranicznych podróży, jak również dzięki bezproblemowemu korzystaniu z zagranicznych źródeł
w prasie, książkach czy w sieci. Każdy człowiek powinien odznaczać się niepohamowaną ciekawością świata, a komunikacja przy użyciu obcej mowy znacząco ułatwia pogłębianie wiedzy na ten temat.

5. Pogłębianie wiedzy

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? To pytanie powinno być efektem każdej przeczytanej gazety, czasopisma, książki czy jakiegokolwiek innego tekstu w obcej mowie. Na całym świecie publikowana jest prawdziwa kopalnia wiedzy ze wszystkich możliwych dziedzin, dlatego znajomość języka (przeważnie angielskiego) pozwala czerpać z niej pełnymi garściami i doskonalić swoją wiedzę
w przystępny sposób. To chyba wystarczająca motywacja dla osób, którym nie jest obojętne stałe poszerzanie swoich horyzontów.

6. Praca tłumacza

Dla wielu osób, które na co dzień pełnią rolę tłumaczy, zawód ten stanowi spełnienie marzeń z uwagi na różnorodność zadań, z jakimi muszą się mierzyć. Jeśli dochodzi do tego miłość do danego języka, chęć poznawania nowych zagadnień i radość wynikająca z podejmowania kolejnych wyzwań zawodowych, odpowiedź na pytanie, dlaczego warto uczyć się języków obcych powinna przychodzić do głowy w sposób automatyczny.

7. Własna twórczość

W dobie komputeryzacji, rozwoju technologii i Internetu jako głównego środka przekazu, niezwykle popularne jest tworzenie treści w postaci tekstów, filmów czy nagrań, które następnie przekazywane są szerokiej publice. Dzięki biegłej znajomości języków obcych istnieje realna okazja na dotarcie
do osób praktycznie z całego świata, korzystając z uniwersalnego w tym przypadku języka angielskiego. Optymalną sytuacją jest biegłe posługiwanie się jeszcze większą ilością języków, choć opanowanie tylko jednego powinno znacząco wpłynąć na rezultaty działalności w tym sektorze.

8. Pewność siebie

Zapewne większość osób, które nie były pewne swoich umiejętności językowych, a z różnych powodów musiały ich używać, czuły niesłychany stres i niepewność wynikającą z nieznajomości poszczególnych słówek czy zwrotów. Biegłe opanowanie obcej mowy pozwala zatem uniknąć takich niedogodności,
a sprawne jej używanie może być bazą wyjściową do kolejnych korzyści wymienianych w tym zestawieniu, takich jak poznawanie nowych ludzi czy zdobycie lepszej pracy.

9. Poprawa wydajności umysłu

Publiczne Centrum Badań nad Zdrowiem w Luksemburgu przeprowadziło badanie, w którym chciało dowieść, jaki wpływ na ogólny stan i kondycję mózgu ma nauka języków obcych. Jak się okazało, wpływa ona nie tylko na poprawę koncentracji i pamięci, ale także na wydajność w innych zakresach, jak na przykład kojarzenie faktów, kreatywność czy zdolność uczenia się. Zastanawiając się zatem, dlaczego warto uczyć się języków obcych, należy tę korzyść bardzo mocno wziąć pod uwagę, ponieważ wykonując jedną czynność, automatycznie można poprawić inne, kluczowe dla organizmu człowieka.

10. Pomoc

Hipotetycznie może zdarzyć się sytuacja, że na ulicy zaczepi Cię obcokrajowiec z prośbą o pomoc dotyczącą wskazania drogi do lekarza, sklepu czy na dworzec. Dzięki biegłej znajomości obcej mowy nie powinno stwarzać problemu wskazanie osobie z innego kraju, w którą stronę powinna zmierzać
i jakie kroki wykonać, aby załatwić daną sprawę. Płynne posługiwanie się obcą mową pozwala również uniknąć strachu i paraliżu, jaki nierzadko obecny jest podczas przypadkowego spotkania
z obcokrajowcem.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Dla prestiżu!

Subiektywnie wytypowane zalety płynnej znajomości języków obcych zakładają korzyści, które powinien czerpać każdy, kto uwielbia czerpać wiedzę na temat nowych dla siebie faktów. Oprócz tego, należy mieć na uwadze fakt, iż każdy człowiek jest inny i opanowanie obcej mowy może postrzegać jako swój indywidualny sukces, stawiający go na piedestale wśród rówieśników czy znajomych.

Bardzo często osoby z perfekcyjnie opanowanym językiem obcym postrzegane są jako wykształcone, ambitne i pracowite jednostki. Prestiż i możliwości wynikające z nauki cudzej mowy
są przedmiotem dyskusji wielu grup społecznych. Jeśli zatem komuś zależy bardziej na docenieniu starań, niż możliwości praktycznego wykorzystywania obcej mowy w codziennym życiu, będzie mógł doczekać się pochwał, co tylko dodatkowo motywuje do jeszcze bardziej ambitnej pracy.

 

Oceń artykuł!
[Wszystkie głosy: 0 Średnia: 0]

Idalia Kalinowska

Moim celem jest dzielenie się moją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami, aby pomóc im lepiej zrozumieć świat tłumaczeń oraz podnieść jakość swoich tłumaczeń. Mam nadzieję, że moje artykuły okażą się pomocne i inspirujące dla wszystkich zainteresowanych tłumaczeniami. Zapraszam do odwiedzania bloga i dzielenia się swoimi przemyśleniami i pytaniami dotyczącymi tłumaczeń.