Japoński system pisma – jak nauczyć się pisma pionowego?

Możliwość komentowania Japoński system pisma – jak nauczyć się pisma pionowego? została wyłączona
Japoński system pisma

Nihongo no hyōki taikei to system wyrażenia języka japońskiego przy pomocy pisma. Składa się z aż trzech rodzajów znaków – kanji oraz sylabariuszy hiragana i katakana. Teksty japońskie tradycyjnie i współcześnie zapisuje się pionowo (od góry do dołu, a kolumny o prawej do lewej), co ma swoją nazwę – tategaki – zobaczymy taką formę w gazetach, książkach czy komiksach. Jeśli więc chcesz zgłębić japoński system pisma, znaki i ich zapisy nie mogą mieć przed tobą tajemnic.

Japoński system pisma – znaki kanji

Znaki kanji mają moc przekazywania znaczenia, stąd ich znajomość jest tak ważna do opanowania japońskiego systemu pisma.

Każdy z tych poszczególnych znaków ma przypisaną sobie formę, dźwięk i znaczenie. Co ważne, można je łączyć ze sobą w celu stworzenia złożonych wyrazów, a te są jasne ze względu na konkretne ich składniki. Z ich pomocą odróżniamy homofony.

Japoński system pisma – hiragana

Powstała z potrzeby. Japończycy musieli w jakiś sposób przystosować chińskie znaki do gramatyki swojego języka. Współcześnie służy ona oddaniu dźwięków i spełnia funkcje gramatyczne.

Używa się jej do:

 • zapisu końcówek fleksyjnych czasowników i przymiotników

 • zapisu słów bez reprezentacji kanji,

 • słów już nie pisanych w kanji,

 • w postaci małych znaków umieszczana po prawej stronie w piśmie pionowym i powyżej w piśmie poziomym jako tzw. furigana, czyli wyjaśnienie służące do odczytu kanji. Spotkamy ją w tekstach przeznaczonych dla dzieci, obcokrajowców uczących się japońskiego lub w każdej sytuacji, w której kanji jest bardzo trudne lub nietypowe.

Japoński system pisma – katakana

Opracowano ją w IX wieku i używana była tylko przez mężczyzn do oficjalnych dokumentów. Jej znaki pochodzą z bardziej złożonych kanji.

Ma 48 znaków, a każdy z nich ma swój odpowiednik w hiraganie.

Współcześnie używa się jej najczęściej do:

 • zapisywania obcych nazw własnych i nazwisk, nazw roślin i zwierząt,

 • wyrazów zapożyczonych z innych krajów

 • czasem zapisuje się nią japońskie słowa, aby dodać im emfazy czy podkreślić ich znaczenie.

Japoński system pisma – co potrzebne jest ci do opanowania w piśmie i mowie japońskiego?

 • 2136 kanji ze współczesnego języka japońskiego, które niezbędne są do życia społecznego,

 • hiragana i katakana,

 • transkrypcja Hepburna, czyli zapis alfabetem łacińskim,

 • kunrei-shiki rōmaj.

Japoński system pisma – jak nauczyć się pisma pionowego?

Tradycyjnie język japoński pisano w pionowych kolumnach. Te kolumny zostały odczytane od góry do dołu oraz od prawej do lewej.Ten sposób pisania nazywa się tategaki, co dosłownie oznacza „pisanie w pionie”. Pisaliśmy już o tym wcześniej.

Jeśli masz japoński tekst napisany w tategaki, zacznij więc od góry prawej kolumny i czytaj znaki od góry do dołu. Następnie przejdź na górę następnej kolumny po lewej stronie i zacznij od nowa.

Tategaki jest nadal używane, zwłaszcza w przypadku bardziej „tradycyjnych” rodzajów pisania, tj.:

 • literatura,

 • kartki okolicznościowe,

 • ręcznie pisane listy.

Oceń artykuł!
[Wszystkie głosy: 0 Średnia: 0]

Martin Ziółkowski

Nazywam się Martin Ziółkowski i jestem jednym z autorów na blogu o tłumaczeniach gdzie dzielę się wiedzą na temat  tłumaczeń pisemnych oraz ustnych. Jako tłumacz z kilkuletnim doświadczeniem, staram się przede wszystkim pomóc osobom, które szukają informacji na temat pracy tłumacza, różnych rodzajów tłumaczeń oraz zasad, którymi warto kierować się przy wyborze odpowiedniego specjalisty do przekładu tekstu.