Przenosimy się do egzotycznej i skąpanej w słońcu Argentyny. Kraj ten graniczy z Chile, Boliwią, Paragwajem, Brazylią i Urugwajem. Stolicą jest jedno z największych miast na kontynencie Ameryki Południowej, uznawane również za najpiękniejsze w państwie, a mianowicie Buenos Aires. Państwo jest najprawdziwszym rajem dla miłośników przyrody – znajdują się tutaj jedne z najpiękniejszych widoków na naszej planecie, a dokładniej te w Patagonii. Do tego językiem urzędowym w Argentynie jest hiszpański (nie ma czegoś takiego jak argentyński) przez wiele osób z całego świata uważany za jeden z najpiękniejszych.
Kilka faktów o Argentynie
Interesuje cię język urzędowy w Argentynie? Zanim przejdziemy do tego tematu, pozwól, że najpierw opowiemy ci o tym państwie.
Co wiesz o Argentynie? Zapewne większość informacji, które możemy posiadać o tym kraju nie utworzyłaby długiej listy informacji. To odległe i egzotyczne miejsce wciąż jest tajemnicze dla wielu z nas.
Kilka faktów:
oficjalna nazwa: Republika Argentyńska,
8. kraj na świecie pod względem zajmowanej powierzchni,
jeden z największych krajów Ameryki Łacińskiej,
31. najludniejsze państwo na Ziemi – 44 082 000 mln mieszkańców,
dominująca religia: katolicyzm – 70,5% ludności,
niepodległość od Hiszpanii – 9 lipca 1816 roku.
Ale skoro ciekawi cię język urzędowy w Argentynie zapewne interesujesz się tym krajem także turystycznie.
Co warto wiedzieć?
Zróżnicowany krajobraz: góry, równiny, niziny,
kilka stref klimatycznych,
dzika Patagonia
pełna tajemniczości Ziemia Ognista,
dziewicze krajobrazy,
kosmopolityczne Buenos Aires
leżą tu Andy,
najwyższym szczytem Argentyny jest sławna Aconcagua,
największa rzeka – Parana,
21% powierzchni kraju zajmują lasy,
żyją tu małpy szerokonose, mrówkojady, pancerniki, kajmany, papugi, tukany, jaguary, pumy, lamy czy kondory królewskie,
oczywiście nie można zapomnieć o tangu argentyńskim – to taniec towarzyski i muzyka pochodzące z Buenos Aires w Argentynie i Montevideo w Urugwaju.
Argentyńczycy mówią po argentyńsku?
Logicznie podchodząc do tematu Argentyńczycy powinni mówić po argentyńsku. W końcu w Polsce jest polski, w Niemczech niemiecki, w Portugalii portugalski, a w Chinach chiński. Nic bardziej mylnego!
Argentyński nie istnieje. Językiem urzędowym w Argentynie jest… hiszpański. Zaskoczona lub zaskoczony? Każdy, kto choć trochę jest na „ty” z historią ma świadomość, że wszystko związane jest z przeszłością tego kraju. Zdążyliśmy już o tym wspomnieć, ale państwo to uzyskało niepodległość od Hiszpanii dopiero 1816 roku!
Hiszpański – język urzędowy w Argentynie
Język urzędowy w Argentynie – czyli hiszpański – usłyszymy w Afryce, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, na Karaibach, w Europie i Oceanii.
Ma status oficjalny także w: Boliwii, Chile, na Dominikanie, w Ekwadorze, Gwatemali, Gwinei Równikowej, Hiszpanii, Hondurasie, Kolumbii, na Kostaryce, Kubie, w Panamie, Paragwaju, Peru, Salwadorze, Urugwaju i Wenezueli.
Warto dodać też, że ma status języka urzędowego stanu USA – Nowy Meksyk i terytorium Portoryko.
Jest również jednym z języków urzędowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, UNESCO, Unii Afrykańskiej, Organizacji Państw Amerykańskich i Merscosur.
Język urzędowy w Argentynie – 2. najczęściej używanym językiem na świecie
Zgodnie z danymi klasyfikacji portalu Ethnologue hiszpański – język urzędowy w Argentynie – jest 2. najczęściej używanym językiem na naszej planecie! Prześmiguje go jedynie chiński.
Według statystyk Ethnologue w 2017 roku na Ziemi hiszpańskim posługiwało się 528 mln ludzi,
dla 437 mln to język ojczysty,
z kolei dla ok. 91 mln drugi język.
Język urzędowy w Argentynie – ciekawostki
Należy do rodziny romańskich języków indoeuropejskich.
Historia tego języka zaczyna się w V wieku.
Obecne standardy literackie hiszpańskiego pochodzą ze średniowiecznego języka kastylijskiego.
Poprawne i dopuszczalne są dwie nazwy – español i castellano.
Alfabet hiszpański składa się z 26 liter alfabetu łacińskiego, a także z jednej litery dodatkowej ñ oraz dwóch grup literowych ch i ll.
Instytut Cervantesa to największa instytucja o charakterze międzynarodowym upowszechniająca język hiszpański oraz kulturę hiszpańską i hispanoamerykańską.
Znaczący wpływ na język hiszpański ma Hiszpańska Akademia Królewska (hiszp. Real Academia Española).