Jaki jest język urzędowy w RPA?

Możliwość komentowania Jaki jest język urzędowy w RPA? została wyłączona
Jaki jest język urzędowy w RPA

Z czym kojarzy ci się Republika Południowej Afryki? Być może na myśl przychodzi ci osoba Nelsona Mandeli, apartheid, Johannesburg czy Kapsztad. Zapewne pomyślisz też o niesamowitym świecie fauny i flory. Tak to wszystko i o wiele więcej kryje w sobie to położone na krańcu Afryki państwo. A jaki jest język urzędowy w RPA? Jeśli interesuje cię poznanie odpowiedzi na to pytanie, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

RPA – kraj na krańcu Afryki

Zanim przejdziemy do znalezienia odpowiedzi na pytanie: jaki jest język urzędowy w RPA, najpierw poświęćmy chwilę na bliższe przyjrzenie się Południowej Afryce, znanej oficjalnie jako Republika Południowej Afryki.

Kraj położony jest na końcu kontynentu afrykańskiego. Pierwszymi mieszkańcami byli Buszmeni. Jego początki związane są z dwiema burskimi republikami, mianowicie z Transwalem i Oranią. Pod koniec XIX wieku na tym terytorium miały miejsce dwie wojny burskie z Wielką Brytanią. W 1910 roku powstało dominium brytyjskie o nazwie Związek Południowej Afryki. W 1961 roku przekształcone w republikę. Od 1990 do 1993 roku obowiązywał tu apartheid. W 1994 roku miały miejsce wolne wybory.

Największe miasta to Johannesburg, Kapsztad, Benoni, Durban i Pretoria, z których każde warte jest odwiedzenia – zaznaczamy, że drugie z nich (Kapsztad) uchodzi za jedną z najpiękniejszych metropolii na świecie.

Podróżnicy z całego świata mają tutaj co podziwiać. Przepiękne krajobrazy – sawanny, wąwozy, góry, pustynie, plaże, region winny, a także przepiękne wybrzeże. Góry Stołowe, Góra Stołowa, Park Narodowy Krugera, Przylądek Igielny. Podziwiać na własne oczy można tu tzw. „Wielką Piątkę”, czyli lwa, bawoła, lamparta, nosorożca i słonia. Z cudów natury RPA ma też do zaoferowania podziwianie rafy koralowej. Aktywni podróżnicy i turyści znajdują tutaj również coś dla siebie – grzbiety górskie czy nurkowanie z rekinami.

Państwo 11 oficjalnych języków urzędowych

Jeśli zastanawiasz się, jaki jest język urzędowy w RPA, przygotuj się na coś zaskakującego. Otóż kraj ten ma ich aż 11! Tak, wygląda na to, iż jest to naprawdę barwne miejsce na mapie świata pod względem języków.

Jaki jest język urzędowy w RPA? Poznaj oficjalną „11”

Odkąd w Republice Południowej Afryki zakończył apartheid kraj ten ma 11 oficjalnych języków urzędowych. Wśród nich znajdują się:

 1. angielski,

 2. afrikaans,

 3. isiZulu,

 4. Siswati,

 5. isiNdebele,

 6. Sesotho,

 7. pedi,

 8. Xitsonga,

 9. Setswana,

 10. Tshivenda,

 11. isiXhosa.

 

Jaki jest język urzędowy w RPA? Afrikaans

Afrikaans, inaczej język afrykanerski (afr. afrikaans, Afrikaanse taal), był językiem ojczystym południowoafrykańskich Koloredów, a także białych Afrykanerów. Pochodzi z rodziny bantu. Ok. 90% słownictwa zaczerpnięto z języka niderlandzkiego.

Swoim zasięgiem obejmuje głównie RPA i Namibię. Posiada ok. 7 mln użytkowników.

Jaki jest język urzędowy w RPA? isiZulu

Język zulu, inaczej język zuluski (afr. Zulu isiZulu) używany był w głównej mierze przez Zulusów – statystyki podają, że 95% z nich mieszka właśnie na terytorium Republiki Południowej Afryki. Rozumie go ponad obywateli RPA.

Swoim zasięgiem obejmuje terytorium nie tylko tego państwa, ale także Zimbabwe, Lesotho, Malawi, Mozambik, Eswatini. Posiada ok. 10 mln użytkowników ojczystych, a dla 16 mln osób jest drugim językiem.

Jaki jest język urzędowy w RPA? Siswati

Język suazi, inaczej siSwati pochodzi z rodziny języków bantu. Głównie używa się go w Eswatini, a także w Mozambiku i właśnie w RPA. Szacuje się, że posiada ok. 2 mln użytkowników.

Jaki jest język urzędowy w RPA? isiNdebele

Język ndebele południowy (afr. (isiNdebele, ndebele, nrebele). Należy do języków z rodziny bantu z grupy nguni. Najwięcej osób używa w go w północno-wschodniej części RPA. Posiada ok. 587 tys. użytkowników.

Jaki jest język urzędowy w RPA? Sesotho

Język sotho, znany także jako sotho południowy, sesotho. Jest językiem aglutacyjnym z rodziny bantu z grupy sotho-tswana. Używa się go w RPA, a także w Lesotho. Posiada ok. 5 mln użytkowników.

Jaki jest język urzędowy w RPA? Pedi

Język północny sotho, określany także jako Sesotho sa Leboa. Należy do rodziny języków bantu z podgrupy sotho. Obejmuje obszar RPA oraz Botswany. Posługuje się nim ok. 4,1 mln osób.

Pedi to jego błędna nazwa, bardzo często używana. Należy zaznaczyć, że pedi jest jednym z trzydziestu dialektów tego języka.

Jaki jest język urzędowy w RPA? Xitsonga

Język tsnoga, znany także jako Xitsonga. To język z rodziny bantu, z grupy tswa-ronga. Terytorialnie obejmuje RPA, Mozambik, Zimbabwe, Eswatini. Posiada ok. 3,27 mln użytkowników.

Jaki jest język urzędowy w RPA? Setswana

Języki sotho-tswana należą do rodziny bantu. Jeśli chodzi o obszar, obejmują RPA, Lesotho, Zimbabwe i Botswanę.

Jaki jest język urzędowy w RPA? Tshivenda

Język wenda, znany także jako venda. Jest językiem z rodziny bantu. Terytorialnie obejmuje RPA i Zimbabwe. Posiada dialekty tj.: phani, tavha-tsindi, ilafuri, manda, guvhu, mbedzi, lembetu. Posługuje się nim ponad 1 mln użytkowników.

Oceń artykuł!
[Wszystkie głosy: 0 Średnia: 0]

Martin Ziółkowski

Nazywam się Martin Ziółkowski i jestem jednym z autorów na blogu o tłumaczeniach gdzie dzielę się wiedzą na temat  tłumaczeń pisemnych oraz ustnych. Jako tłumacz z kilkuletnim doświadczeniem, staram się przede wszystkim pomóc osobom, które szukają informacji na temat pracy tłumacza, różnych rodzajów tłumaczeń oraz zasad, którymi warto kierować się przy wyborze odpowiedniego specjalisty do przekładu tekstu.