Tandem językowy – od czego zacząć?

1042
Tandem językowy - od czego zacząć

Nauka języka obcego to bardzo pożyteczna sprawa. Dzisiaj cięzko jest funkcjonować w globalistycznym świecie bez umiejętności komunikowania się w jakimkolwiek języku obcym. Jednym z najpopularniejszych języków świata jest język angielski. Dzięki posiadaniu sporego zasobu wiedzy z tego języka, można się porozumieć z innymi osobami niemal na całej kuli ziemskiej. Nie tylko angielski jest dziś językiem, który warto znać. Język niemiecki, z racji bliskiego położenia Niemiec względem Polski, również posiada spore grono użytkowników i uczniów. Język hiszpański, rosyjski czy francuski, nie odstają daleko w tyle. A nawet bardziej egzotyczne języki nabierają na sile. Chiński, arabski czy japoński są oferowane w coraz większej liczbie szkół językowych. Jak się uczyć, żeby widzieć postępy? Metod jest wiele, od tych bardziej tradycyjnych po nowoczesne. A wartym uwagi jest tandem językowy. Czym jest tandem językowy? Czy to sposób na przyswajanie wiedzy dla każdego? Tandem językowy – od czego zacząć? Czytaj dalej…

Tandem językowy – co to takiego?

Tandem językowy to jedna z metod nauki języka obcego. Osoby, które lubią nowoczesne i niekonwencjonalne sposoby przyswajania wiedzy, z pewnością polubią właśnie ten. Na czym polega tandem językowy? Ci, którzy niezbyt dobrze czują się podczas samodzielnej nauki, docenią fenomen tandemu językowego. Łatwiej jest zacząć naukę, gdy jej motywatorem jest druga osoba.

Tandem językowy to inaczej wymiana językowa. Na czym polega? Dwie osoby, różnojęzyczne, uczą się nawzajem języków. Zazwyczaj, tandem językowy dotyczy ojczystych języków. Osoba A uczy osobę B swojego języka ojczystego. B odwrotnie – przekazuje słownictwo, gramatykę wymowę własnego języka – osobie B.

Tandem kojarzy się z rowerem dwuosobowym. I ma z nim wiele wspólnego. Jazda dwóch osób na jednym rowerze połączona jest przez cel – podróż jednośladem. Przydaje się współpraca, rozłożenie sił, nadążanie za tempem partnera. Tak samo jest w tandemie językowym. Wspólna nauka i cel, czyli przyswojenie języka partnera. Każda ze stron jest jednocześnie uczniem i nauczycielem.

Koniecznie sprawdź: Jak napisać CV po niemiecku?

Od czego rozpocząć tandem językowy?

Tandem językowy – od czego zacząć? Od znalezienia partnera językowego. Jak tego dokonać. Dzisiaj możliwości jest naprawdę wiele. Istnieją aplikacje, które pomagają dobrać się w pary osobom, które rozpocząć naukę w tandemie językowym. Language exchange aplikacje nie są jedynym sposobem na przystąpienie do wymiany językowej.

Wystarczy internet. Wiele for dyskusyjnych, stron tematycznych czy nawet Facebook, to dobre źródła, w których można zyskać partnera. Wiele osób poszukuje drugiego tandemisty wśród ludzi, którzy dzielą wspólne pasje. Strony hobbystyczne dają ku temu szansę. Czy można wyobrazić sobie lepszego kompana do nauki niż kogoś, kto ma takie same zainteresowania? O wiele łatwiej jest znaleźć wspólne tematy do rozmów. Wtedy tandem językowy daje wspaniałe efekty.

Ciekawy artykuł: Tłumaczenie filologiczne

Jak się uczyć w tandemie językowym?

Bardzo dobrze jest określić parę celów. Partnerzy językowi powinni ustalić, czego od siebie oczekują. Warto też określić ile czasu jesteśmy w stanie oddać nauce i w jakich porach dnia czy tygodnia jesteśmy dostępni. Jak wiadomo, praca, szkoła, studia czy codzienne obowiązki to obowiązki każdego, dlatego ustalenie wspólnego grafiku to połowa sukcesu. I warto być konsekwentnym. Ciągłe przekładanie konwersacji czy unikanie kontaktu to nie metoda na tandem językowy.

Nauka w tandemie językowym ma wiele plusów. Dużą zaletą jest fakt, że partnerzy są dla siebie nawzajem native speakerami. Efektywniej jest nauczyć się języka od osoby, która zna go od podszewki. Nauka języka obcego w parze to kompendium wiedzy. Szlifowana jest wymowa, zastosowanie zwrotów potocznych i żywe przykłady zastosowania języka obcego. Dzięki tandemowi językowemu można uzyskać naprawdę wysoki poziom znajomości języka obcego.

Kliknij i przeczytaj: Ile zarabia tłumacz języka hiszpańskiego?

Dla kogo nauka w tandemie językowym?

Tak naprawdę, nauka w tandemie językowym jest dla każdego. Znaleźć partnera nie jest trudno. Może to byc kolega obcokrajowiec, zagraniczny użytkownik forum hobbystycznego, użytkownik aplikacji czy po prostu znajomy poznany na Facebooku. Nie potrzeba wiele, aby rozpocząć naukę. Konwersacje można prowadzić w świecie realnym, ale także poprzez Messenger, Whatsapp czy Skype. Dopasowanie wspólnego grafiku też nie powinno sprawiać problemów. Już 15-sto minutowa rozmowa może wiele nauczyć.

Osoby, które lubią mniej tradycyjne metody nauki oraz są w stanie nie tylko uczyć siebie, ale także nauczać innych, będą zadowolone z możliwości jakie daje tandem językowy. Konsekwencja w dążeniu do celu i odrobina kreatywności pozwoli używać języka obcego jak po ukończeniu najlepszej szkoły językowej. Warto zainteresować się tandemem językowym i przekonać się, że jest to efektywny sposób na język obcy.

Warto wiedzieć: Jak tłumaczyć z angielskiego na polski?

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]